+90 (212) 500 28 74
  Anasayfa     Kurumsal Kimlik     Referanslarımız     ÜCRETSİZ KEŞİF     İletişim    
Restorasyon
Temizleme İşleri
Kumlama
İnşaat ve Yapı

Mikro Kumlama

Mikro Kumlama için kısa süreli Ücretsiz Keşif kampanyamızdan faydalanın. Formu doldurun uzman ekiplerimiz adresinize kadar hiçbir ücret ödemeden gelsin ve ücretsiz keşif yapsın.Türkiye dünya üzerinde özellikle tarihin bir parçası olarak sayılan, eski zamanlarda pek çok farklı uygarlığın yaşadığı ve bu uygarlıkların izlerini taşıyan, köklü toprakları olan, tarih kokan, zengin doğasıyla, muhteşem yapılarıyla daima dünya ülkeleri arasında paylaşılamayan bir yer olmuştur. Türkiye üzerinden binlerce farklı uygarlık geçmiş, milyarlarca insan yaşamış, her yaşanan dönemde birtakım izler bırakılmış ve bu sebeple de tarihi araştırma yapılabilmesi açısından da oldukça ideal bir ülkedir. Bu denli büyük ve köklü bir geçmişi olan ülkenin tarihi açıdan zenginliklerinin de fazla olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye´nin dört bir yanında tarih kokan binalar bulunur. Özellikle geçmişiyle övünen Türk halkı da bu tarihi yapıların yıpranmaması için emek verir. Bu sebeple de restorasyon çalışmaları yapılır.

Binalar üzerinde restorasyon çalışmaları yapılırken çok hassas davranılması gerekir. Eski tarihi kokunun, görüntünün yok edilmemesi çok önemlidir. Restorasyon çalışmalarında, mutlaka bu alanda deneyimli kişilerin görev alması gerekir. Aynı zamanda restorasyon çalışmalarında profesyonel makinelerle çalışılması, restore edilecek yapıya zarar vermez. Türkiye´nin dört bir yanında restore edilecek binalar için de kumlama çalışmaları yapılmaktadır. Kumlama işleminde kullanılan kum özeldir. Sıradan kumlarla yapılması mümkün olmaz. Kumlama çalışması basit olarak açıklayacak olursak; kumlama yapılacak alanda yağ, kir ve aşırı tozlanma gibi birikimler meydana gelir. Bu birikintilerin tarihi yapının üzerinden normal bir şekilde, suyla, bezle, fırçayla temizlenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu yöntemler, yapıya daha çok zarar vermekte ve özel tarihi dokunun zedelenmesine neden olmaktadır. Bu sebeple de özel kumlar kumlama çalışması için hazırlanır. Yüksek basınç yöntemi uygulanabilecek özel bir makine ile kumlar kirin, pasın, yağın, tozun yok edilmesi için bölgeye fışkırtılır. Bu esnada yapının özel durumu korunur ve kumlar o bölgeyi temizleyerek aşındırmadan o bölgeyi eski temiz haline çevirir. Kumlama çalışmaları restorasyon dışında başka alanlarda da kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları; sanayi, inşaat, dekorasyon, otomotivdir. Kumlama işleminde kullanılan kumlar, bir daha başka bir işte kullanılmazlar. Bunun en önemli sebebi, özel malzemelerden üretilen kumlama kumunun temizleme işlemi sırasında kir, tiz ve yağlarla karışacak olmasıdır. Ortaya çıkan yeni kumlar, eski halinden tam anlamıyla uzaklaşmış kirli kumlardır. Dolayısıyla kirli kum başka yapıda kullanılacak olursa, kullanılan yapının özelliğini bozacak ve kötü bir görüntüye kavuşmasına neden olacaktır. Yarar sağlamaktan çok zarar getirecek olan bu işlem de, kumlama işi yapan firma tarafından da kumlama işini yaptıran müşteri tarafından da hoş sonuçlar doğurmayacaktır.

Kumlama işinde kullanılan kumların özel olarak imal edildiğinden bahsetmiştik. Bu işlem esnasından önce kum özel olarak hazırlanır. Seçilen kum türü de özeldir. Kumlamada kullanılan kum, grit türü malzemeden seçilmektedir. Aynı zamanda da kuvars niteliklidir. Yani bu kumun içerisinde nitelikli olarak, demiz, tuz ve kil asla bulunmaz. Demir, kil ve tuz, özel yapıların özel konumlarına zarar verir. Bu sebeple de bu elementlerden ayrışmış kumlar ancak olumlu sonuç vermektedir. Arabaların yağlanması gibi durumlarda da kumlama işlemi kullanılmaktadır. Özellikle paslanma gibi sorunlarda, kumlama tekniği, pasın giderilmesi için oldukça ideal bir yöntemdir. Aracın zarar görmeden pastan temizlenmesini sağlar. Özellikle yeniden restore edilecek araçlarda bu tür yöntemler tercih edilir. Kumlama işleminde kumlama operatörlerinin kullanması gereken malzemeler bulunur. Bunlar, kumlama işlemi sırasında operatörlerin zarar görmesini önlemektedir. Yani önlem niteliğinde mutlaka yanlarında bulundurulması gerekir. Kumlamada operatörler, nozul, maske ve eldiven gibi malzemeler sayesinde kumlama işleminde zarar görmezler. Aynı zamanda kumlama işleminde görev alan kişilerin performansını da arttıran bu malzemeler, ortaya daha kısa sürede daha nitelikli iş çıkmasına da olanak sağlamaktadır.

Kumlama işlemi, ahşap temizliği ve ahşap korumada, sokak kaldırımlarının ve bahçelerdeki özel yapıların korunmasında, eski ve yeni yapılarda onarım ve tadilat gibi işlerde, duvar yazısı veya afiş gibi şeylerin temizlenmesinde ve yok edilmesinde, mermer ve zeminlerin silinmesinde, parlatılmasında, heykel, rölyef, anıt gibi eserlerin temizliğinde ve bakımında, kimyasal ve mekanik çalışmalarda ve bunun gibi daha birçok alanda yapılmaktadır.

Kumlama çalışmaları için en fazla dikkat edilmesi gereken konu ise yukarıda da değinmiş olduğumuz gibi kumun özel yapıda olmasıdır.Mikro Kumlama işlemleriniz firmamız tarafından profesyonelce gerçekleştirilmektedir.

Mikro Kumlama işlemleri firmamız tarafından iş güvenliği daima ön planda tutularak çağının ötesinde teknoloji, alet ve ekipmanlar ile kusursuz bir biçimde gerçekleştirilir.Tüm işlemler firmamız tarafından zamanında ve profesyonelce yapılmaktadır.Bu işlem, dikkat gerektiren titizlikle ve profesyonelce yapılmadığı takdirde geri dönüşü olmayan sorunlar yaratma ihtimali oldukça yüksek bir işlemdir.Ferman Restorasyon Mikro Kumlama işlerinizde profesyonel çözümler üreterek sizlere kaliteli ve ekonomik çözümler sunar.. 

Mikro Kumlama, Mikro Kumlama şirketleri, Mikro Kumlama fiyat, Mikro Kumlama yapan firmalar
Mikro Kumlama işleriniz profesyonelce yapılır.

Telefon : +90 (212) 500 28 74 - -   Fax : +90 (212) 500 28 74   E-Posta : info@mikrokumlama.com
Adresimiz : Prof Dr TARIK zafer tunaya sokak ömer Avni Mah no17/2 Gümüşsuyu Beyoğlu / İstanbul
© 2010 mikrokumlama.com Tüm Hakları Saklıdır.